17 Kasım 2011 Perşembe

sevmiyorum kışı da sonbaharı da

hele bu sene hiç sevmiyorum. kurban bayramını da sevmiyorum artık. tatil yapmadığım için değil, bahsetmiştim ya kanser teşhisi konan arkadaşımı, hemen 1 hafta içinde ameliyat oldu hatta arefe günü de taburcu oldu. ama kafalarımızın içindeki örümceklerin dağılması epey vakit alacak sanırım. bu süre zarfında bir iki tespitim oldu;

- doktorla mutlaka sakin, kafası allak bullak olmamış biri konuşmalı. yanlış anlamalar öldürücü derecede olabilir. doktora sorduğu soruya "biz 8-10 yıl istatistik bilgilerini biliriz, sonrası kayıt altına alınmaz" lafını, 8-10 yıl ömrü kaldı diye yorumlarsa hastanın annesi, herkes kafasına balyoz yemişe döner. mazallah :(

- hastahane pencerelerinin tamamı sabit diye vır vır etmiştim, bu yanlış anlaşma olayından sonra neden sabit oldukları dank etti!

- mutlaka özel sağlık sigortası yaptırılmalı. en azından yatarak tedavi için. profesör ve ilk tahlil masraflarını ödemesini saymazsak, hasta taburcu olurken imza atarak çıktı, 20 milyara imza atmak ne demek? üstelik daha kemoterapi ve radyoterapi masrafları da var!

- şeker ve her türlü işlenmiş/paketlenmiş gıda sadece kemoterapi göreceklerin değil aslında hepimizin hayatından uzaklaştırılmalı. hele de çocuklar !!!

haftaya kemoterapi başlayacak. orta şiddette ilaç kullanılacak, toplam 12 seans. ilk seanslar 21 günde bir, sonra haftada bir.

saçlar dökülecek. peruk alınacak cumartesi günü, bir kaç tane de bere...

dr. haftada üç kez balık demiş, en az 300 gr da et haftada. kilo almayacak, yürüyüş yapabilir.

böyleyken böyle.
dedim ya sevmiyorum kışı da sonbaharı da...

8 yorum:

 1. Nalancım çok uzun ve meşekkatli bir yol var önünüzde ama bu arada en önemlisi moral moral moral. Görümcem 35 yıl önce hem de o günün şartlarıyla son evre denilen yerden kesin dönüş yaptı.
  Havuç suyu, kayısı ve muzu beslenmeye koymuştu dr, acı ve ekşiden de olabildiince uzak durulmuştu.

  Tez zamanda iyileşip, hiç görmemişe dönsün arkadaşın inşallah.

  Sevgimle

  YanıtlayınSil
 2. Kanserin bu kadar yaygın olması insanı ürkütüyor üzüyor. Neyse ki, meme kanseri tedavi oranı yüksek olan türden.
  Kolay gelsin, acil şifalar dilerim.

  YanıtlayınSil
 3. anladim niye sevmedigini cok haklisin, cok gecmis olsun cok zor bir donem hem arkadasin hem ona guc olacak sizler icin, iyi haberlerin icin dua edecegim Nalan'cim...

  YanıtlayınSil
 4. Umarım her şey yoluna girer, seversin sonbaharı, kışı. Bir sorum olacak, sosyal güvence yetmiyor mu, özel sigorta şart demişsin?

  YanıtlayınSil
 5. Geçmiş olsun, umarım çok cabuk ve hasarsız atlatır.

  Armstrong un kitabı bu arkadaşınıza hediye alınabilir.

  Tavsiyeci anne Çiğdem

  YanıtlayınSil
 6. herkese çok teşekkürler. dualarınız eksik olmasın, olmadığını biliyorum. mucizelere ben de inanmak istiyorum hem de çok.
  ama gel git işte insan. bir yükseliyor moral dediğimiz şey her ne ise. bir de dibe vuruyor :(
  neden sonuç bir çırpıda söyleniyor da işte yaşarken pek uzun sürüyor yahu :)

  YanıtlayınSil
 7. Acil şifalar diliyorum tekrar tekrar! Tez zamanda güzel haberler verin bize...

  YanıtlayınSil